Školanda 2022

V předposledním školním týdnu se vydalo 36 žáků naší školy na školu v přírodě do Penzionu u Jandů v Úborsku. Společně jsme odjížděli vlakem z Hořovic. Cesta byla plná nástrah v podobě výluk a přestupu do přeplněného autobusu za velkého horka. Protože jsme se všichni už moc těšili, i tyto nástrahy jsme překonali a do cíle dojeli podle plánu. Za odměnu jsme mohli hned využít místní bazén, kde jsme se po cestě pořádně vydováděli.

Náš pobyt byl motivován celopobytovou hrou Putování za chodskými koláči. Čtyři týmy se utkávaly v nejrůznějších soutěžích, hrách a úkolech. Vydávali jsme se společně na výlety po okolí.

Ve Kdyni jsme navštívili místní muzeum, kde jsme se seznámili třeba s tím, jak to vypadalo s obranou hranic, jak se zpracovával len nebo se spřádala vlna. Přijali jsme pozvání místní módní návrhářky, která nám ukázala výrobky ze své dílny. Někteří odvážlivci usedli za šlapací šicí stroj a mohli si vyzkoušet, že to není tak jednoduché.

V Klatovech jsme zavítali do místní starodávné lékárny U bílého jednorožce. Paní průvodkyně nám vysvětlila, jaký je rozdíl mezi lékem a jedem, ukázala nám, jak se léčilo ve starých dobách a že k léčbě se používali třeba i pijavice.

V Janovicích nad Úhlavou jsme navštívili místní Zmrzlinkovnu, kde jsme ochutnali zmrzliny a ledové tříště rozličných chutí.

U penzionu jsme hojně využili hřiště, zahradu i bazén. Zvítězit ale může jen jeden tým. Nejlépe se dařilo tomu tvarohovému. Ani ostatní týmy neodešly s prázdnou, na každého čekala věcná odměna a velký zmrzlinový pohár.

Fotodokumentaci jednotlivých dnů na školandě můžete sledovat na  našem RAJČETI